Yiyeceklerin şeker oranları

Bu yazımızda sizler için yiyeceklerin şeker oranları listesi , yiyeceklerin şeker değerleri , yiyeceklerin şeker oranı konularına değineceğiz.

Bugüne kadar şekerin birçok zararını okuduk. Bunların başında kilo alımına neden olması, enerjimizi yok etmesi ve cildimizi yaşlandırması gibi etkileri geliyor. Diyet yaparken bile hiç tahmin etmediğimiz şekillerde vücudumuza sızan şeker, bir çay kaşığı miktarda alındığında bile oldukça fazla kalori alımına neden oluyor. Peki nedir bu gizli şeker kaynakları? Gün içerisinde hiç düşünmeden tükettiğimiz birçok besin ve içecek, şeker içeriyor. İşte, gün içinde aldığımız şeker miktarının çay kaşığı üzerinden hesaplanışı. 

  • Severek tükettiğimiz ve kahvaltıda enerji vermesi için içtiğimiz 1 bardak portakal suyunda, yaklaşık 4 çay kaşığı şeker bulunuyor.
  • Yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerden biri olan her bir yeşil elmanın içinde de 1 çay kaşığı oranında şeker bulunuyor.
  • Çilekte ise bu oran 5 çilekte, 1 çay kaşığı şeker şeklinde.
  • Market raflarından hiç çekinmeden aldığımız hazır domates çorbası ise 3 çay kaşığı şeker içeriyor.
  • Bisküvilere gelince; 2 adet çikolatalı bisküvi yediğinizde otomatik olarak 2 çay kaşığı şeker de yemiş oluyorsunuz.
  • Peki ya kola? 1 kutu kolada yaklaşık 7 çay kaşığı şeker bulunuyor.

Artık hangi yiyeceğin ne kadar şeker içerdiğini biliyorsunuz. Bir de bunun üstüne çaya, kahveye şeker atmak gibi bir hata yaptığımızda, günde aldığımız şeker miktarı 15 çay kaşığını buluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>